Historická účelová budova
17. septembra 2019 – 21. júna 2020
vstupné: 2€/1€
Koncom roka 2017 boli na východnom Slovensku objavené dve bronzové prilby pochádzajúce z mladšej doby bronzovej. Našli sa v katastri obce Trhovište, okr. Michalovce pri zbere húb v lesnom poraste na povrchu v rozrytej zemi, pravdepodobne po diviačej zveri. Podľa svedectva nálezcu vzácny objav tvorili dve bronzové prilby, čiastočne vsunuté do seba, dva páry lícnych chráničov a 2 špirálovité náramenice, uložené vedľa prílb. Nálezca sa skontaktoval s pracovníkmi Východoslovenského múzea v Košiciach a koncom januára tohto roku (29. 1. 2018) nájdené predmety doniesol do Východoslovenského múzea. Archeológ múzea PhDr. Dárius Gašaj ešte v ten istý deň informoval zodpovedného pracovníka Krajského pamiatkového úradu. Lokalizáciu prílb potvrdila obhliadka miesta nálezu, ktorá sa uskutočnila v apríli 2018. Miesto nálezu a jeho najbližšie okolie bolo podrobne preskúmané a zachytili aj zvyšky nehlbokej jamy, v ktorej boli bronzové predmety pôvodne uložené. V zásype jamy našli ešte malé úlomky bronzových plieškov, ktoré ako sa ukázalo pochádzali z nájdených prílb.
Z objaveného súboru bronzových predmetov sú najpozoruhodnejšie dve bronzové prilby, ktoré sú typovo zhodné. Majú polguľovitú, na bokoch mierne sploštenú hlavicu a na vrchole centrálny pozdĺžny trojzubý hrebeň s dutinkou na upevnenie ozdobného chochola . V žliabku na oboch bočných stranách na spodnom okraji prílb sa nachádzali dierky na prichytenie ich lícnych chráničov. Každú prilbu vyhotovili z dvoch plátov plechu a vytvarované, zdobené diely spojili navzájom centrálnym hrebeňom. Jedna z prílb bola na obvode vystužená bronzovým drôtom. Prilby sú z plechu, hrúbky 0,5- 1 mm, výška prílb spolu s hrebeňom je 325 a 265 mm, obvod 65 a 68 mm.
Prilby sú z časti poškodené, čo však neznižuje význam ich nálezu a historickú hodnotu. Nálezy prílb z doby bronzovej sú málo zriedkavé nielen na našom území ale aj v celej Európe – známych je okolo 120 exemplárov rôznych typov. Prvé bronzové prilby sa objavujú v Stredomorí v krétsko – mykénskom okruhu, k najstarším patrí kužeľovitá prilba z Knossosu, datovaná do 14. storočia pred Kristom. Na Slovensku sú podobné kužeľovité prilby a ich fragmenty známe z dávnejšie objavených nálezov v Lúčkach, Spišskej Belej či Žaškova, datovaných do 12.- prípadne už 10. storočia pred Kristom. Tieto prilby sú vyhotovené z jedného plátu bronzového plechu.
Prilby s hrebeňom z Trhovišta sú západoeurópskeho pôvodu, odlišné podľa ich vyhotovenia z dvoch dielov. Priliehavé analógie k nim nájdeme iba vo východoalpskej oblasti, odkiaľ sú známe doteraz iba tri takéto prilby. Kompletná prilba, zachovaná spolu aj s lícnymi chráničmi pochádza z lokality Pass Lueg – z priesmyku Lueg v Alpách (Salzburg), ktorú objavili ju v roku 1838, údajne spolu aj s inými bronzovými predmetmi v malej rokline neďaleko od starej horskej cesty. Druhá prilba typu Lueg, značne poškodená pochádza z lokality Piller Sattel (Tirolsko) z depotu zlomkov bronzových predmetov – šperkov, nástrojov a zbraní uložených v keramickej nádobe. Tretia prilba z Anlauftalu (Salzburg) je ojedinelým nálezom. Uvedené prilby sú datované do mladšej doby bronzovej (12. storočia pred Kristom), do obdobia popolnicových polí a predpokladá sa, že ich nálezy v horskom prostredí a na horských prechodoch sú kultového charakteru. Pôvod prílb nie je jednoznačne známy, ale väčšina bádateľov sa zhoduje v názore, že ich mohli vyrobiť v dielňach niekde na severe Apeninského polostrova. Analogické prilby sa na tomto území síce nenašli, ale v ďalšom vývoji práve na tomto území sa 9.- 8. storočí pred Kristom sa rozvíjala výroba svojráznych hrebeňovitých prílb, známych aj z hrobových nálezov v kovovom prevedení i v ich hlinených napodobeninách.
Pôvod prílb z Trhovišta ostáva zatiaľ nejasný. Pôvodne tvorili zrejme významný artikel obchodu, dovážaný pravdepodobne pre najvyššiu spoločenskú elitu (vojenských náčelníkov), ktorá sa honosila nielen kovovými prilbami ale aj panciermi, ktoré poznáme aj z nálezov z územia východného Slovenska. V Čiernej nad Tisou bola už dávnejšie objavená celá chrbtová časť plechového panciera. Novšie bol nájdený fragment panciera aj v Šarišských Michaľanoch. Prilby aj panciere boli viac vonkajším výzorom a symbolom postavenia a moci ich nositeľov ako skutočnou ochranným výstrojom v boji. Podobný charakter mohli mať aj obe špirálové náramenice, ktoré vzhľadom na priemer ich vinutí boli najskôr doplnkom odevu žien. Obidve prilby z Trhovišťa boli nepochybne používané (nosené) a obidve aj vo svojej dobe opravované. Dva páry lícnych chráničov, obidve odlišné štýlom výzdoby, boli na prilbách použité sekundárne.
Objavené bronzové predmety možno bezpochyby označiť ako depot – súbor zámerne do zeme uložených predmetov. Dôvod uloženia však ostáva otázny. Možno to bol iba strach pred odcudzením, možno obeta neznámym božstvám vykonaná neďaleko starej obchodnej cesty.
PhDr. Dárius Gašaj