EXPOZÍCIE A VÝSTAVY
HISTÓRIA, UMENIE, PRÍRODA
EXPOZÍCIE
CESTA ZA POKLADOM
Historická účelová budova, Námestie Maratónu mieru 2
"Vlajková" expozícia múzea, ktorá prezentuje jeden z najvýznamnejších pokladov v európskom i svetovom meradle - Košický zlatý poklad.
Tvorí ho 2920 zlatých mincí, dukátov a
dvojdukátov, tri zlaté medaily a renesančná zlatá reťaz. Bol uložený v schránke
z tepaného medeného plechu s rytými zvieracími motívmi. Zážitková a
interaktívna expozícia približuje návštevníkom nielen samotný nález, ale aj
procesy získavania zlata, jeho spracovania, až po rôzne spôsoby využitia.
Expozíciu finančne podporil Košický samosprávny kraj.
ZAŽI BAROK
Historická účelová budova, Námestie Maratónu mieru 2
Monumentálna "zlatá" expozícia je zostavená výlučne z vlastných zbierok Východoslovenského múzea v Košiciach.
Prezentuje predovšetkým diela východoslovenskej proveniencie, ale aj niekoľko importov. V expozícii sa snúbi moderná prezentácia a príťažlivé inštalácie zbierok remesla, výtvarného umenia, spoločenského i náboženského života danej doby. Návštevníci v nej zažijú teatrálnosť, pompéznosť, emotívnosť či svetelné kontrasty baroka na vlastnej koži.
Expozíciu finančne podporil Košický samosprávny kraj.
ZAŽI GOTIKU
Historická účelová budova, Námestie Maratónu mieru 2
Po vstupe do expozície čaká na návštevníkov prekvapenie, ktoré prináša spojenie histórie, zastúpenej vyše 700-ročnými exponátmi a súčasného umenia v podobe nápaditých podsvietených nosných
konštrukcií, originálnych vitrín či vitráží, evokujúcich prvky gotických katedrál. Návštevníkov istotne zaujme nielen nádherný mobiliár či drahocenné liturgické predmety, ale aj samotný priestor, iniciujúci pocit nesmiernosti a nadpozemskej krásy. Expozícia je zostavená výlučne z vlastných zbierok múzea. V novom šate je predstavených takmer 200 exponátov.
Expozíciu finančne podporil Európsky fond regionálneho rozvoja a Košický samosprávny kraj.
SALON RENAISSANCE
Historická účelová budova, Námestie Maratónu mieru 2
Komorná expozícia prekvapí návštevníkov umeleckou a historickou hodnotou, krásou a zachovalosťou zbierkových predmetov.
Exponáty vystavené v tzv. zelenej miestnosti predstavujú duchovný i svetský život renesančného človeka. Sú späté s významnými udalosťami, tradíciami a obradmi v ľudskom živote (narodenie, krst, svadba, pochovávanie, život po smrti). Ide o diela majstrov, pochádzajúce z preslávených rezbárskych dielní zo Slovenska a iných európskych krajín. Skvosty, ktoré sú inšpirované dokonalosťou antickej krásy, majú nadčasovú hodnotu a súčasne reprezentujú trendy dobovej módy.
PRÍRODA KARPÁT
Budova Divízie, Hviezdoslavova 3
Pri prehliadke expozície návštevníci spoznajú zloženie karpatskej prírody a oboznámia sa s jej
zástupcami z ríše minerálov, rastlín a zvierat. Súčasne majú možnosť porovnať ich s vybranými exponátmi zo sveta. Expozícia predstavuje záujemcom históriu Zeme, vznik hornín, skamenený svet, kráľovstvo minerálov, krásu kameňa, pôvaby rastlín i rôznorodosť živočíšnych druhov. Bohatý prírodovedný zbierkový fond múzea zastupuje v budove Divízie 2040 kusov fascinujúcich exponátov.
NITKY ŽIVOTA
Budova Divízie, Hviezdoslavova 3
Pre záujemcov tradícií a ľudovej kultúry je určená národopisná expozícia Nitky života, ktorá
prezentuje životný cyklus na dedine východného Slovenska na prelome 19. a 20. storočia. Expozícia prenesie návštevníkov v čase do dobového príbytku, v ktorom sa kedysi odohrávali najdôležitejšie medzníky v ľudskom živote – narodenie, svadba i smrť. Vo výstavnom priestore uvidia exponáty vtedajšej dennej potreby , ako aj "zabudnuté" predmety ako brdo, člnok, kolovrátok, motovidlo, smrtka, ale aj mnohé iné ako parta, kútna izba, či dvojňačky a mutevka.
PAMÄTNÝ DOM FRANTIŠKA II. RÁKOCZIHO
Areál Katovej bašty, Hrnčiarska 7
Expozícia evokuje prostredie, v ktorom žil Rákoczi a jeho druhovia v exile v tureckom mestečku Rodošto,
rozloženom pod pohorím Tekir Dag na brehu Marmarského mora západne od Istanbulu. Expozícia návštevníkom približuje osobu kniežaťa Františka II. Rákocziho /1676-1735/, jeho život vo vyhnanstve a slávnostný pohreb v Košiciach. Dominantou celého Pamätného domu je veľká jedálenská miestnosť, ktorej viaceré súčasti údajne vyhotovil a dekoroval vlastnoručne sám Rákoczi.
KOŠICKÉ STOROČIA
Miklušova väznica, Pri Miklušovej väznici 10
Expozícia poskytuje návštevníkom informácie nielen o samotnej Miklušovej väznici, ale oboznamuje ich aj s väzenskými artefaktmi,
cechovými pamiatkami, ktoré sú inštalované v bývalých celách väzňov, exponátmi spätými s dejinami mesta, obchodu a remesla, či ukážkami bežných predmetov a zariadenia meštianskeho domu v minulosti. V mučiarni možno vidieť aj inštaláciu voskových figurín: kata, jeho pomocníka a ich obete. Priestory Katovho bytu odrážajú dobové životné podmienky košických katov a sú v nich vystavené i originálne popravné meče.
VÝSTAVY
JAPONSKÍ SAMURAJI
Historická účelová budova, Námestie Maratónu mieru 2
Výstava venovaná azda najznámejšiemu fenoménu krajiny vychádzajúceho slnka, ktorý sa stal súčasťou mnohých legiend.
Čakajú vás originálne samurajské brnenia, meče , drevorezby, kakemono, publikácie, miniatúrne plastiky, keramika, lakované a bronzové výrobky, tradičné odevy, obuv, bábiky, pohľadnice, či fotografie.
Výstava vznikla vďaka spolupráci s Podkarpatským múzeom v Krosne s Slovenským technickým múzeom, ktoré spravuje súkromnú zbierku pána Cyrila Skladaného.
#80SNP
Historická účelová budova, Námestie Maratónu mieru 2
Výstava venovaná 80. výročiu Slovenského národného povstania
obsahuje originály i repliky dobových predmetov a platidiel (písací stroj Remington, slovenské koruny používané do roku 1939, škatuľku ochrany proti chemickým látkam a i.), výstroje a výzbroje bojujúcich strán – slovenskej armády, partizánov, sovietskej i nemeckej strany. Na výstave možno zhliadnuť i trojrozmerné makety pancierového vlaku Štefánik a guľometného vozňa.
Zbierky pochádzajú z fondov VSM a tiež sú zapožičané z Múzea SNP a z klubov vojenskej histórie KVH Svoboda a KVH Polom.
POKLADY ARCHEOLÓGOV V PRÚDE ČASU
Historická účelová budova, Námestie Maratónu mieru 2
Výstava vtiahne návštevníkov do dávnych čias – prejdú sa dobou kamennou, bronzovou i železnou, spoznajú životy
Keltov a starých Germánov, Avarov a starých Maďarov, ktorí kedysi obývali územie Slovenska. Do stredoveku ich prenesú nálezy zo včasnostredovekého pohrebiska a repliky vrcholného stredovekého zbrojárskeho umenia. Zdobnosť neskorších dôb záujemcom priblížia šperky a ozdoby šiat z 18. a 19. storočia. Výstava je ukážkou prepojenia práce archeológov Východoslovenského múzea v Košiciach a dnešných majstrov umeleckého remesla – študentov Súkromnej školy umeleckého priemyslu v Hodruši-Hámroch.
Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
NAČERADSKÝ: LEGENDA PRICHÁDZA DO KOŠÍC
Historická účelová budova, Námestie Maratónu mieru 2
Jiří Načeradský spolu s výtvarníkmi Jiřím Sopkom a Michaelom Rittsteinom patrí medzi najvýraznejších českých maliarov - figuralistov druhej polovice 20. a začiatku 21. storočia.
Jeho umelecký záber je pomerne široký: od maloformátovej až intímnej kresby a grafiky po veľkorozmernú maľbu.
Je to predovšetkým nebývalý a neutíchajúci záujem o Načeradského dielo medzi súkromnými zberateľmi umenia u nás, ktorý je dôvodom, že aktuálna výstava je 10. samostatná výstava na Slovensku. Unikátna je v tom, že tak ako v roku 2023 v Bratislave predstaví diela výhradne zo súkromných zbierok. Kolekcia je však doplnená o výstavné premiéry, teda výber z olejomalieb a kresieb, ktoré v slovenských zbierkach medzitým pribudli. Spolu sa na výstave predstaví vyše 60 diel.
Výstava sa koná pod záštitou veľvyslanca Českej republiky v SR Rudolfa Jindráka.
JINDŘICH ŠTREIT - ZE TMY KE SVĚTLU
Galéria Bašta, Hrnčiarska 7
Výstava fotografií českého fotografa Jindřicha Štreita, ktorý s objektívom zavítal na miesto, kde vedľa seba sedia väzni a evanjelizujúci duchovní.
Český dokumentárny fotograf a vysokoškolský pedagóg, kurátor a organizátor kultúrneho života Jindřich Štreit sa zameriava na dokumentovanie života na vidieku. Venoval sa aj téme poľnohospodárstva, ťažkej práci v továrňach (knihy Lidé třineckých železáren, Vítkovice, Ocelový svět). V poslednej dobe sa venuje sociálnym témam o drogovo závislých, handicapovaných, nevidomých, väzňoch, starých ľuďoch, pracovníkoch v zdravotníctve, ľuďoch bez domova. Blízke sú mu aj sakrálne témy (cykly Brána naděje alebo Prozřetelnost boží).
PRIPRAVUJEME
POHĽAD DO VNÚTRA OD JANKY PAPAY
Galéria Bašta, Hrnčiarska 7
Autorka sa venuje technike Pouring Art – liatie akrylovými farbami.
Tento druh umenia je veľmi zaujímavý a originálny, pretože sa zameriava na samotný proces tvorby, ktorý je neustále v pohybe a vývoji. Tento druh umenia vznikol z potreby experimentovania s farbami a tekutinami.